2013 Senior World Wrestling Championships

2013 SENIOR WORLD CHAMPIONSHIP (GR/FS/FW)
BUDAPEST (HUN), 16-22.09.2013
Complete photo coverage by Wrestlers Are Warriors. Click the images below to see the full photo set for that round.

Best of Photos
↓ 
(Click below to see the best 225 shots. Will take you to a SmugMug account.) 
2013 WORLD CHAMPIONSHIPS: SATURDAY: FINALS

All Jordan Burroughs Photos
↓ 
(Click below to see all Burroughs photos from the 2013 World Championships.) 
Click above to see all Burroughs photos from the 2013 World Championships.
Monday, Sept 16
↓ MF 55 kg: BLANC | MF 66 kg: METCALF | MF 96 kg: BERGMAN 

Prelims

Mon Prelims

Finals (partial set)

Mon Finals

Tuesday, Sept 17
↓ MF 60 kg: HUMPHREY | MF 84 kg: GAVIN | MF 120 kg: DLAGNEV 

Prelims

Tue Prelims

Finals

Tue Finals

Wednesday, Sept 18
↓ MF 74 kg: BURROUGHS | WF 48 kg: LAMPE | MF 51 kg: ANTHONY 

Wed Prelims

Wed Prelims

FINALS (FULL SET)

Wed Finals

Thursday, Sept 19
↓ WF 55 kg: MAROULIS | WF 59 kg: RAGAN | WF 63 kg: PIROZHKORVA 

Prelims (small set)

Thr Prelims

Finals

Thr Finals

Friday, Sept 20
↓ WF 67 kg: CARLSON | WF 72 kg: GRAY | GR 55 kg: MANGO 

Prelims

Fri Prelims

Finals

Fri Finals

Saturday, Sept 21
↓ GR 60 kg: THIELKE | GR 84 kg: HOLM | GR 96 kg: WILLIAMS 

Prelims (small set)

Sat Prelims (small set)

Finals

Sat Finals

Sunday, Sept 22
↓ MF 66 kg: LESTER | MF 74 kg: BISEK | MF 120 kg: SMITH 

Prelims

Sun Prelims

FINALS

Sun Finals

Sunday, Sept 15
↓ LALOVIC CONFERENCE AND WEIGH-IN AREA 

13SWWCONF2148

Click to see the photos

Worlds by the Numbers
Total photos taken:
Mon  = 1,083
Tues = 1,092
Wed = 1,069
Thurs = 964
Fri  = 1,971
Sat  = 1,728
Sun = 1,724
Total = 9,631
Avg/day = 1,376

 

20013 FINAL RESULTS
Men’s Freestyle Women’s Freestyle Greco-Roman
55 kilos:
Gold: Hassan Rahimi (Iran)
Silver: Amit Kumar (India)
Bronze: Sezer Akgul (Turkey)
Bronze: Nariman Israpilov (Russia)
5th: Angel Escobedo (USA)
5th: Rassul Kaliyev (Kazakhstan)-60 kilos:
Gold: Bekhan Goigereev (Russia)
Silver: Vladimir Dubov (Bulgaria)
Bronze: Barjang Barjang (India)
Bronze: Masoud Esmailpourjouybari (Iran)
5th: Nyam-Ochir Enkhsaikhan (Mongolia)
5th: Artur Arakelyan (Armenia)

-

66 kilos:
Gold: David Safaryan (Armenia)
Silver: Livan Lopez (Cuba)
Bronze: Magomed Kurbanaliev (Russia)
Bronze: Mandakhnaran Ganzorig (Mongolia)
5th: Levan Kelekhsashvili (Georgia)
5th: Jim Hyok Kang (North Korea)

-

74 kilos:
Gold: Jordan Burroughs (USA)
Silver: Ezzatollah Akbarizarinkolaei (Iran)
Bronze: Ali Shabanov (Belarus)
Bronze: Rashid Kurbanov (Uzbekistan)
5th: Narasingh Yadav (India)
5th: Jakob Markarashvili (Georgia)

-

84 kilos:
Gold: Ibragim Aldatov (Ukraine)
Silver: Reineris Salas (Cuba)
Bronze: Istvan Vereb (Hungary)
Bronze: Ehsan Lashgari (Iran)
5th: Murad Gaidarov (Belarus)
5th: Taimuras Naskidaeva (Spain)

-

96 kilos:
Gold: Reza Yazdani (Iran)
Silver: Khetag Gazyumov (Azerbaijan)
Bronze: Anzor Boltakaev (Russia)
Bronze: Pavlo Oliynik (Ukraine)
5th: Alexey Krupnyakov (Kyrgyzstan)
5th: Dato Kerashvili (Georgia)

-

120 kilos:
Gold: Khadshimourad Gatsalov (Russia)
Silver: Alen Zaseev (Ukraine)
Bronze: Taha Akgul (Turkey)
Bronze: Geno Petriashvili (Georgia)
5th: Tervel Dlagnev (USA)
5th: Zhiwei Deng (China)

48 kilos:
Gold: Eri Tosaka (Japan)
Silver: Mayellis Castillo (Venezuela)
Bronze: Alyssa Lampe (USA)
Bronze: Cheng Xu (China)
5th: Anna Lukasiak (Poland)
5th: Melanie LeSaffre (France)-51 kilos:
Gold: Yanan Sun (China)
Silver: Erdennechimeg Sumiya (Mongolia)
Bronze: Sim Hyang So (North Korea)
Bronze: Jessica MacDonald (Canada)
5th: Victoria Anthony (USA)
5th: Yuliya Blahinya (Ukraine)

-

55 kilos:
Gold: Saori Yoshida (Japan)
Silver: Sofia Mattson (Sweden)
Bronze: Emese Barka (Hungary)
Bronze: Valeria Koblova (Russia)
5th: Maya Hristova (Bulgaria)
5th: Iryna Husyak (Ukraine)

-

59 kilos:
Gold: Marianna Sastin (Hungary)
Silver: Taybe Yusein (Bulgaria)
Bronze: Muhktuya Tungalag (Mongolia)
Bronze: Yuliya Ratkevich (Azerbaijan)
5th: Ayaka Ito (Japan)
5th: Tetyana Lavrenchuk (Ukraine)

-

63 kilos:
Gold: Kaori Icho (Japan)
Silver: Battsetseg Sornzobold (Mongolia)
Bronze: Elena Pirozhkova (USA)
Bronze: Yekaterina Larionova (Kazakhstan)
5th: Anastasia Bratchikova (Russia)
5th: Jackeline Renteria (Colombia)

-

67 kilos:
Gold: Alina Stadnik (Ukraine)
Silver: Stacie Anaka (Canada)
Bronze: Nasanburmaa Ochirbat (Mongolia)
Bronze: Sara Dosho (Japan)
5th: Zhangting Zhou (China)
5th: Aline Focken (Germany)

-

72 kilos:
Gold: Fengliu Zhang (China)
Silver: Natalia Vorobeva (Russia)
Bronze: Adeline Gray (USA)
Bronze: Burmaa Ochirbat (Mongolia)
5th: Yasemin Adar (Turkey)
5th: Svetlana Saenko (Moldova)

55 kilos:
Gold: Won Choi Yun (North Korea)
Silver: Gyu-Jin Choi (Korea)
Bronze: Roman Amoyan (Armenia)
Bronze: Peter Modos (Hungary)
5th: Spenser Mango (USA)
5th: Ivan Tatarinov (Russia)-60 kilos:
Gold: Ivo Angelov (Bulgaria)
Silver: Ivan Kuylakov (Russia)
Bronze: Jae-Seung Woo (Korea)
Bronze: Elmurat Tasmuradov (Uzbekistan)
5th: Edward Barsegjan (Poland)
5th: Almat Kepispayev (Kazakhstan)-

66 kilos:
Gold: Han Su-Ryu (Korea)
Silver: Islam-Beka Albiev (Russia)
Bronze: Tulsia Yadan Sandeep (India)
Bronze: Frank Staebler (Germany)
5th: Aleksandar Maksimovic (Serbia)
5th: Hasan Aliyev (Azerbaijan)

-

74 kilos:
Gold: Hyeon-Woo Kim (Korea)
Silver: Roman Vlasov (Russia)
Bronze: Arsen Julfalakayan (Armenia)
Bronze: Emrah Kus (Turkey)
5th: Mark Madsen (Denmark)
5th: Veli-Karri Suominen (Finland)

-

84 kilos:
Gold: Taleb Nematpour (Iran)
Silver: Saman Ahman Tahmasebi (Azerbaijan)
Bronze: Javid Hamzatau (Belarus)
Bronze: Viktor Lorincz (Hungary)
5th: Damian Janikowski (Poland)
5th: Rami Hietaniemi (Finland)

-

96 kilos:
Gold: Nikita Melnikov (Russia)
Silver: Artur Aleksanyan (Armenia)
Bronze: Balasz Kiss (Hungary)
Bronze: Shalva Gadabadze (Azerbaijan)
5th: Mahdi Aliyarifeizabadi (Iran)
5th: Norikatsu Saikawa (Japan)

-

120 kilos:
Gold: Amir Aliakbari (Iran)
Silver: Heiki Nabi (Estonia)
Bronze: Numakhan Tinaliyev (Kazakhstan)
Bronze: Riza Kayaalp (Turkey)
5th: Mihaly Deak-Bardos (Hungary)

Schedule:

Monday 16.09.2013
13.00-18.00 Elimination rounds and repechage FS – cat 55-66-96 kg
18.00-19.00 Opening Ceremony
19.00-21.00 Finals FS – cat 55-66-96 kg

Tuesday 17.09.2013
13.00-18.00 Elimination Round and repechage FS – cat 60-84-120kg
19.00-21.00 Finals FS – cat 60-84-120 kg

Wednesday 18.09.2013
13.00-18.00 Elimination rounds & repechage – cat FS 74kg & cat FW 48-51 kg
19.00-21.00 Finals FS – cat 74 kg + FW – cat 48-51 kg

Thursday 19.09.2013
13.00-18.00 Elimination rounds and repechage FW – cat 55-59-63 kg
19.00-21.00 Finals FW – cat 55-59-63 kg

Friday 20.09.2013
13.00-18.00 Elimination Rounds & repechage FW cat 67-72 kg + GR cat 55 kg
19.00-21.00 Finals FW – cat 67-72 kg + GR – cat 55 kg

Saturday 21.09.2013
13.00-18.00 Elimination rounds and repechage GR – cat 60-84-96 kg
19.00-21.00 Finals GR – cat 60-84-96 kg

Sunday 22.09.2013
13.00-18.00 Elimination rounds and repechage GR – cat 66-74-120 kg
19.00-21.00 Finals GR – cat 66-74-120 kg
Award ceremonies