2016 OPEN: RIO OLYMPICS!

Wrestlers Are Warriors photographed the 2016 Olympic Wrestling in Rio de Janeiro, Brazil! The photos, results, posters, all kinds of awesome stuff is posted here and on our accompanying Smugmug site. Please check back for more great updates!

Photos from all of the sessions have been posted, click below to go to the WAW photos:

All USA Wrestlers:

(Click to see photos of all US wrestlers by style.)

(Click to see photos of all US wrestlers by style.)

 

All Wrestlers from around the world:

(Click above to see photos of all wrestlers.)

(Click above to see photos of all wrestlers.)

 

Opening Ceremonies are now Posted too!

(Click above to go to the photos.)

(Click above to go to the Opening Ceremony photos.)

Panorama Posters!
Click the thumbnails to download the full-size panorama.

Arena from above.

Arena from above.

 

Arena w/tiltshift

Arena w/tiltshift.

 

Arena from the stands

Arena from the stands.

 

Arena from the corner stands

Arena from the corner stands.

 

Close up from the stands.

Close up from the stands.

 

FINAL RESULTS (courtesy of Intermat.com)

Women’s wrestling medalists

48 kilograms/105.5 pounds (wrestled Wednesday, Aug. 17)

Gold: Eri Tosaka (Japan)
Silver: Mariya Stadnik (Azerbaijan)
Bronze: Yanan Sun (China)
Bronze: Elitsa Yankova (Bulgaria)
9th place: Haley Augello (United States)

53 kilograms/116.5 pounds (wrestled Thursday, Aug. 18)
Gold: Helen Maroulis (United States)
Silver: Saori Yoshida (Japan)
Bronze: Natalya Sinishin (Azerbaijan)
Bronze: Sofia Mattsson (Sweden)

58 kilograms/127.5 pounds (wrestled Wednesday, Aug. 17)
Gold: Kaori Icho (Japan)
Silver: Valeria Koblova (Russia)
Bronze: Marwa Amri (Tunisia)
Bronze: Sakshi Malik (India)
(No U.S. entry at in this weight class)

63 kilograms/138.75 pounds (wrestled Thursday, Aug. 18)
Gold: Risako Kawai (Japan)
Silver: Maryia Mamashuk (Belarus)
Bronze: Yekaterina Larionova (Kazakhstan)
Bronze: Monika Ewa Michalak (Poland)
5th place: Elena Pirozhkova (United States)

69 kilograms/152 pounds
Gold: Sara Dosho (Japan)
Silver: Natalia Vorobieva (Russia)
Bronze: Elmira Syzdykova (Kazakhstan)
Bronze: Jenny Fransson (Sweden)
(No U.S. entry in this weight class)

75 kilograms/165 pounds
Gold: Erica Wiebe (Canada)
Silver: Guzel Mayurova (Kazakhstan)
Bronze: Fengliu Zhang (China)
Bronze: Ekaterina Bukina (Russia)
7th place: Adeline Gray (United States)

Freestyle wrestling medalists

57 kilograms/125.5 pounds (wrestled Friday, Aug. 19)
Gold: Vladimer Khinchegahsvili (Georgia)
Silver: Rei Higuchi (Japan)
Bronze: Haji Aliyev (Azerbaijan)
Bronze: Hassan Rahimi (Iran)
Team USA’s Daniel Dennis did not place in this weight class

65 kilograms/143 pounds (wrestled Sunday, Aug. 21)
Gold: Soslan Ramonov (Russia)
Silver: Toghrul Asgarov (Azerbaijan)
Bronze: Frank Chamizo (Italy)
Bronze: Ikhtiyor Navruzov (Uzbekistan)
5th place: Frank Molinaro (United States)
8th place: Borislav Novachkov (Bulgaria) (wrestled at Cal Poly)
9th place: Franklin Gomez (Puerto Rico) (wrestled at Michigan State)

74 kilograms/163 pounds (wrestled Friday, Aug. 19)
Gold: Hassan Yazdanicharati (Iran)
Silver: Aniuar Geduev (Russia)
Bronze: Yabrail Hasanov (Azerbaijan)
Bronze: Soener Demirtas (Turkey)
5th place: Bekzod Abdurakhmonov (Uzbekistan) (wrestled at Clarion)
9th place: Jordan Burroughs (United States)

86 kilograms/189 pounds (wrestled Saturday, Aug. 20)
Gold: Abdulrashid Sadulaev (Russia)
Silver: Selim Yasar (Turkey)
Bronze: Sharif Sharifov (Azerbaijan)
Bronze: J’den Cox (United States)

97 kilograms/213 pounds (wrestled Sunday, Aug. 21)
Gold: Kyle Snyder (United States)
Silver: Khetag Goziumov (Azerbaijan)
Bronze: Albert Saritov (Romania)
Bronze: Magomed Ibragimov (Uzbekistan)

125 kilograms/275 pounds (wrestled Saturday, Aug. 20)
Gold: Taha Akgul (Turkey)
Silver: Komeil Ghasemi (Iran)
Bronze: Ibrahim Saidau (Belarus)
Bronze: Geno Petriashvili (Georgia)
5th place: Tervel Dlagnev (United States)

Greco-Roman wrestling medalists

59 kilograms/130 pounds (wrestled Sunday, Aug. 14)
Gold: Ismael Borrero Molina (Cuba)
Silver: Shinobu Ota (Japan)
Bronze: Elmurat Tasmuradov (Uzbekistan)
Bronze: Stig-Andre Berge (Norway)
9th place: Jesse Thielke (United States)

66 kilograms/145.5 pounds (wrestled Tuesday, Aug. 16)
Gold: Davor Stefanek (Serbia)
Silver: Migran Arutyunyan (Armenia)
Bronze: Shmagi Bolkvadze (Georgia)
Bronze: Rasul Chunayev (Azerbaijan)
(No U.S. entry in this weight class)

75 kilograms/165 pounds (wrestled Sunday, Aug. 14)
Gold: Roman Vlasov (Russia)
Silver: Mark Madsen (Denmark)
Bronze: Saeid Mourad Abdvali (Iran)
Bronze: Kim Hyeon-Woo (South Korea)
9th place: Andy Bisek (United States)

85 kilograms/187 pounds (wrestled Monday, Aug. 15)
Gold: David Chakvetadze (Russia)
Silver: Zhan Beleniuk (Ukraine)
Bronze: Javid Hamzatau (Belarus)
Bronze: Denis Kudla (Germany)
12th place: Ben Provisor (United States)

98 kilograms/216 pounds (wrestled Tuesday, Aug. 16)
Gold: Artur Aleksanyan (Armenia)
Silver: Yasmany Daniel Lugo Cabrera (Cuba)
Bronze: Cenk Ildem (Turkey)
Bronze: Ghasem Rezaei (Iran)
(No U.S. entry in this weight class)

130 kilograms/286 pounds (wrestled Monday, Aug. 15)
Gold: Mijain Lopez Nunez (Cuba)
Silver: Riza Kayaalp (Turkey)
Bronze: Sabah Shariati (Azerbaijan)
Bronze: Sergey Semenov (Russia)
12th place: Robby Smith (United States)

 

SCHEDULE

August 14, 2016
10:00 – 13:00 Elimination
16:00 – 19:00 Repechage/medals
Greco 59kg, 75kg
Andrew Bisek and Jesse David Thielke

August 15, 2016
10:00 – 13:00 Elimination
16:00 – 19:00 Repechage/medals
Greco 85kg, 130kg
Ben Provisor and Robert Smith

August 16, 2016
10:00 – 13:00 Elimination
16:00 – 19:00 Repechage/medals
Greco 66kg, 98kg

August 17, 2016
10:00 – 13:00 Elimination
16:00 – 19:00 Repechage/medals
Women’s 48kg, 58kg, 69kg
Haley Augello

August 18, 2016
10:00 – 13:00 Elimination
16:00 – 19:00 Repechage/medals
Women’s 53kg, 63kg, 75kg
Helen Maroulis and Yelena Sergeyevna Pirozhkova and Adeline Gray-Wrestling

August 19, 2016
10:00 – 13:00 Elimination
16:00 – 19:00 Repechage/medals
Men’s Freestyle 57kg, 74kg
Daniel Dennis and Jordan Burroughs

August 20, 2016
10:00 – 13:00 Elimination
16:00 – 19:00 Repechage/medals
Men’s Freestyle 86kg, 125kg
J’den Cox and Tervel Dlagnev

August 21, 2016
08:30 – 11:15 Elimination
12:45 -15:15 Repechage/medals
Men’s Freestyle 65kg, 97kg
Frank Molinaro and Kyle Snyder